Czystość jamy ustnej to w głównej mierze sumienne szorowanie zębów z pozostałości jedzenia. Nie można pomijać tego, że bakterie odkładają się zarówno na zębach, jak i wszędzie w jamie ustnej. Tylko szorowanie zębów nie pozbywa się więc 100% bakterii. Ze względu na strukturę języka, bakterie bez problemu się na nim odkładają. Z tego powodu dentyści powtarzają, że pragnąc absolutnie troszczyć się o jamę ustną, trzeba często czyścić także język. To dlatego, że jeśli bakterie stale przebywają w jamie ustnej wywołują dolegliwości związane ze zdrowiem zębów.
Niekiedy szczoteczki do zębów zaopatrzone są w specjalne gumowe fragmenty zalecane do czyszczenia języka. Fragment szczoteczek, jaki wspiera zachowanie czystości języka dołączany jest zarówno w przypadku sonicznych szczoteczek do zębów (dla przykładu w postaci specjalnej końcówki), jak i w przypadku nieelektrycznych szczoteczek. W celu czyszczenia języka dentyści zalecają dostępne w aptekach i drogeriach skrobaczki lub czyściki, zwykle wykonywane z gumy, które efektywnie usuwają bakterie z powierzchni języka.
Technika oczyszczania języka jest bardzo prosta. Starczy robić koliste ruchy oraz z prawa na lewo tak, aby w pełni usunąć bakterie. Do tego można też wspomóc się pastą do zębów, a pełen rezultat dobrze spotęgować odświeżającą płukanką do jamy ustnej. Takie działania bardzo dobrze czyszczą zęby, dziąsła i język z bakterii i są doskonałym krokiem higieny. Dla utrzymania pełnej higieny najlepiej chodzić na częste kontrole u dentysty.