O jakości implantów dentystycznych decyduje bardzo dużo elementów, jednak jednym z najważniejszych, jest ich solidna budowa zbliżona do naturalnego zęba. Implant zęba składa się z 3 głównych elementów. Głównym jest śruba imitująca korzeń zęba. Zazwyczaj stosowanym materiałem, z którego tworzy się śruby jest solidny tytan. To śruba jest najistotniejszym składnikiem, ze względu na to, że to ją lekarz dentysta implantolog wszczepia w kości, by się z nią zintegrowała i robiła za solidną bazę dla protezy.
Protetyczna odbudowa, czyli zazwyczaj korona, imituje ząb pod względem wizualnym. Korony bardzo dobrze imitują naturalne zęby zwłaszcza, jeżeli pacjent postawi na założenie w gabinecie dentystycznym korony z cyrkonu. Jeśli jednak pacjent wymaga odnowy wyższej ilości zębów, może postawić na inny typ protezy. Na implantach dentystycznych da się oprzeć też mosty, a także całkowite protezy. Tak więc drugim składnikiem struktury implantu jest odbudowa protetyczna ustawiana na śrubie. Trzecim, równie istotnym składnikiem jest łącznik, jaki scala ze sobą śrubę oraz odbudowę.
Wyróżniamy też dwa typy implantów dentystycznych. Z uwagi na materiały wykorzystywane przez stomatologów mogą to być implanty tytanowe lub cyrkonowe. Rodzaje te da się sklasyfikować też biorąc pod uwagę miejsce zamieszczenia wszczepu. Zazwyczaj stosowane są implanty zębów śródkostne, aplikowane w głąb kości. Z kolei implanty podokostnowe wykorzystuje się znacznie rzadziej, bo są płycej wszczepiane i przez to są mniej trwałe.