Troska o zdrowie jamy ustnej bazuje w głównej mierze na odpowiedniej pielęgnacji. W celu ochrony przed rozwojem bakterii i gromadzenia się resztek pokarmów, jakie przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego, trzeba właściwie zadbać o jamę ustną poprzez staranne czyszczenie. Nie licząc takich metod, jak nitkowanie lub szczotkowanie, stomatolodzy zalecają, by co najmniej dwa razy w roku umówić się na kontrolę w klinice dentystycznej, na profesjonalny zabieg usunięcia kamienia nazębnego, nazywanego skalingiem.
Skaling jest przeprowadzany przez lekarza dentystę lub dyplomowane higienistki . Metoda ta bazuje na użyciu specjalnego ultradźwiękowego skalera, który dociera w najdalsze, niedostępne zakamarki, co sprawia, że jest to metoda niezwykle skuteczna. Wykorzystywane ultradźwięki powodują, że płytki kamienia nazębnego pękają i odłączają się od zębów, co oznacza, że można je bez trudu wypłukać z jamy ustnej. Taki zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, chociaż w różnych przypadkach może wywoływać dyskomfort u bardziej wyczulonych pacjentów. Nie należy go jednak przeprowadzać u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą i u kobiet w ciąży.
Przeprowadzanie skalingu jest istotne z uwagi na to, że nawet najlepsza troska o jamę ustną nie eliminuje ryzyka tworzenia się kamienia nazębnego, który może być bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Zwykle po skalingu, pacjenci decydują się także na zabieg fluoryzacji aby zwiększyć ochronę zębów.