Wyrastanie ósemek może wywoływać problemy. Zazwyczaj proces wyrzynania się ósemek jest przeciągły i w wielu przypadkach nieprzyjemny. Nie u każdego ósemki w ogóle się wyrzynają. Bywa tak, że rośnie tylko jedna, dwie, czasem nie wychodzą w ogóle. Regulują to czynniki genetyczne i przeważnie miejsce w szczęce. Towarzyszące wyrastaniu ósemek dolegliwości bólowe nie we wszystkich przypadkach mówią o tym, że rosną w nieprawidłowo. Mimo to najlepiej umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym, aby uniknąć bolesnych efektów nieodpowiedniego wyrzynania się ósemek.
Kłopot jest w momencie, kiedy wzrost ósemek nie jest prawidłowe. Dla przykładu kiedy rosną krzywo czy poza linię zębów, wbijają się w policzek, drażnią dziąsła lub okazują się zatrzymanymi zębami. Największy ból może pojawić się ze względu na nacisk na pozostałe trzonowce, a czasami kiedy w okolicy pojawia się próchnica. Oprócz bólu podczas wyrastania ósemek może wystąpić też gorączka, szczękościsk, a także stan zapalny i obrzęk. Wystąpienie takich dolegliwości nie we wszystkich przypadkach prowadzi do ekstrakcji ósemek, ale stomatolog powinien zbadać problem.
Niekiedy jest tak, że ósemki stomatolog wyrywa profilaktycznie, z uwagi na to, że w niektórych przypadkach utrzymanie ich czystości jest utrudnione, co zwykle prowadzi do powstawania próchnicy. Oprócz usunięcia ósemek stomatolog może wesprzeć pacjenta również innymi sposobami. By uprościć czas wyrastania, może przyciąć dziąsło i zalecić środki przeciwbólowe i antybiotyki.