Korony protetyczne mają w stomatologii obszerne zastosowanie. W głównej mierze są świetnymi zamiennikami pojedynczych zębów, które zepsuły się lub potrzebują rekonstrukcji po leczeniu kanałowym. Korony aplikuje się również na implantach w przypadku, kiedy niezbędne jest wypełnienie całkowitego braku zęba.
Korony zębowe wykonywane są też z odmiennych materiałów. Obecnie zwykle stosowane są korony porcelanowe lub cyrkonowe z ceramiczną podbudową. Podstawową zaletą tego rodzaju rekonstrukcji zębów jest to, że korony charakteryzuje wysoka trwałość. Za pomocą koron można zamaskować wszelkie defekty zębów, choćby kiedy zostały z jakiegoś powodu uszkodzone lub są brzydsze niż kiedyś. Sprawdzają się, ponieważ korony swoją formą upodabniają się do naturalnych zębów i ulepszają wygląd jamy ustnej.
Korony mogą ukryć przebarwienia lub nierówności. Aby stało się to możliwe trzeba obrobić ząb pod takie rozwiązanie protetyczne. Nie jest to koniecznie w przypadku koron położonych na implantach. Przy takich zabiegach chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób sąsiadujących zębów, zamiast tego wypełnia lukę pomiędzy nimi. Koszt korony protetycznej przyjmuje wartość uzależnioną od z materiału, z którego ją wykonano. Znaczenie ma również to, czy zostanie położona na ząb lub jego fragment, czy na implant.