Wrażliwość zębów na zimno i ciepło zazwyczaj zauważamy podczas spożywania gorących i zimnych napojów albo podczas deseru w postaci kawy i lodów. Wtedy dolegliwość daje o sobie znać dokuczliwym bólem. Z reguły powodem nadwrażliwości są odsłonięte szyjki zębowe. To pozwala na kontakt jedzenia z zębinowymi kanalikami, które dają dostęp do silnie unerwionej miazgi zęba.
Z reguły odkrycie szyjek zębowych powstaje w wyniku opuszczania się linii dziąseł albo starcia szkliwa. Zarówno dziąsła, a także szkliwo mają za zadanie ochronę zębów, więc gdy ulegną uszkodzeniu, następstwa wywołują ból. Kolejną przyczyną mogą być nieleczone ubytki próchnicowe lub latami używane powszechnie amalgamatowe. Amalgamat prawie w ogóle nie izoluje miazgi zęba od działania temperatury, z tego względu pacjenci ze starymi plombami mogą odczuwać dyskomfort.
Doraźny sposób na złagodzenie bólu to korzystanie z płukanek i past na nadwrażliwość zębów. Głównie dzięki temu zatrzymuje się ryzyko natężenia nadwrażliwości. W takim wypadku najwygodniej skontaktować się z dentystą. W gabinecie dentystycznym pacjent uzyska profesjonalne preparaty, które łagodzą reakcję nerwów oraz przyspieszają domknięcie zębinowych kanalików.
W walce z wrażliwością zębów na ciepło i zimno pomoże także ograniczenie kwaśnych napojów i potraw oraz szczególna higiena zębów.