Współczesny postęp w stomatologii sprawia, że leczenie zębów jest możliwe u właściwie każdego. Zabieg wszczepienia implantów, chociaż wlicza się do bardziej skomplikowanych, również z czasem stał się znacznie bardziej bezpieczny. Pomimo tego jest kilka przeciwwskazań, jakie trzeba rozważyć, wybierając taki zabieg.
Po pierwsze implantów nie aplikuje się kobietom w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywna choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób do 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces rozwoju kości szczęki.
Część przeciwwskazań nie odbiera ostatecznie możliwości użycia implantów, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem zanim podejmie się zabiegu implantacji. Są to na przykład osoby walczące wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują także osoby, które latami są uzależnieni od papierosów.
Implanty mogą być wszczepione tylko przy dobrej kondycji szczęki i jamy ustnej, dlatego pacjenci walczący z problemami takimi jak próchnica albo paradontoza, powinny najpierw podjąć leczenie u stomatologa, zanim będą mogli przyjąć zabieg wszczepienia implantów.
W innych okolicznościach nie ma przeciwwskazań do używania implantów. Każdy, kto pomyślnie przejdzie opinię medyczną może mieć wykonane implanty.