Celem szkliwa jest ochrona zębiny na całej powierzchni korony zębowej przed wszelkimi negatywnymi czynnikami, jakie zazwyczaj oznaczają uszkodzenia zębów. Z tego powodu dbanie o szkliwo oraz wspomaganie go jest jednym z najistotniejszych starań, które należy wykonywać w trosce o silne zęby.
Zwykle szkliwo ulega zniszczeniu z uwagi na 2 podstawowe czynniki. Pierwszy to kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim normalne ścieranie. Bywa tak, że na skutek dolegliwości np. wady zgryzu albo bruksizm (zgrzytanie zębów), ścieranie szkliwa pojawia się zbyt szybko. Oba te przypadki można usunąć dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym.
W przypadku szkliwa najczęstszym problemem jest jego demineralizacja, wywoływana przez bakterie i kwasy. Umocnienie szkliwa zębów można wypracować przez właściwą dietę, w której np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Duży wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma również używanie fluoru. Jego działanie przeciw próchnicy przynosi efektywne rezultaty, zwłaszcza, jeśli pacjenci używają pasty z fluorem oraz często odwiedzają gabinet stomatologiczny na zabieg fluoryzacji.
Także dokładne oczyszczanie oraz właściwa higienizacja, pozwalają zachować szkliwo w dobrym stanie. Jeżeli jednak będzie tak, że pacjent z różnych okoliczności ma problemy ze szkliwem, najlepszym sposobem jest rozmowa z dentystą, który sprawdzi, co można zrobić, by naprawić albo zastąpić starte szkliwo.