Głównym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część realizowanych pod mikroskopem zabiegów gwarantuje oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Za sprawą ogromnej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być przeważnie usuwane.
Jeśli chodzi o implanty są one wytrzymałe, a założone na nich korony czy mosty protetyczne wiernie imitują naturalne zęby. Właściwie, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone do końca życia oraz są jednymi z najwspanialszych rozwiązań wypełnienia luki po utraconym zębie. Dzięki leczeniu kanałowemu ząb w większej części pozostaje naturalny. Zadaniem stomatologa jest tylko odnowa korony zębowej. W momencie usuwania zębów uzupełnienie luki jest potrzebne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.
Warto również zwrócić uwagę na ceny. Chociaż obie metody są wysoce skuteczne, a dzięki nim pacjent wciąż może cieszyć się wspaniałym uśmiechem bez bólu, koszty leczenia kanałowego są niższe w porównaniu do zabiegu wstawienia implantu. Przed podjęciem decyzji, co z robić w przypadku bolącego, dogłębnie zniszczonego zęba, powinno się ocenić razem z dentystą, które rozwiązanie okaże się najwłaściwsze.