Dentysta przeważnie stara się dopasować metodę leczenia, aby oszczędzić naturalne zęby, chociaż zdarza się tak, że usuniecie zęba jest ostatecznym rozwiązaniem kłopotu pacjenta. W tym wypadku kategorycznie powinno trzymać się zaleceń stomatologa. To bardzo ważne, aby nie dopuścić do powikłań, a sam czas gojenia przeszedł prędko oraz bezpiecznie.
Na początek należy zgodnie z poleceniami powstrzymać krwawienie, przyciskając chroniący ranę gazik. Oprócz tego trzeba uważać, ze środkami przeciwbólowymi. Środek znieczulający traci siłę niezbyt długo po zabiegu, a ból może stać się przejmujący. W tej kwestii należy absolutnie stosować się zaleceń stomatologa, ponieważ niewłaściwe branie leków może stać się szkodliwe dla zdrowia.
Po powrocie do domu warto przykładać do policzka lodowaty okład, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się opuchlizny. Jeśli chodzi o spożywanie jedzenia, przez początkowe dwie godziny nie powinno się jeść i pić. Po tym czasie można zjeść coś lekkiego, najlepiej w postaci papkowatej lub płynnej. Nie należy spożywać twardych i chrupkich albo gorących i pikantnych potraw. Jeśli pacjent jest uzależniony od papierosów warto odrzucić je na kilka dni, z uwagi na to, że utrudniają gojenie się rany.
Dentyści zalecają, aby w pierwszej dobie po zabiegu wyrwania zęba, nie przemywać zbyt mocno ust. Ranę zabezpiecza skrzep, którego usunięcie mogłoby grozić otwarciem rany. To sprawia trudny do zniesienia, dokuczliwy ból oraz dojście dla bakterii. Równie mocno należy uważać podczas szczotkowania.