Pionowe złamanie korzenia zęba należy do skomplikowanych przypadków, kiedy konieczna jest pomoc chirurga dentysty. Zwykle do tego dochodzi na skutek znacznego zepsucia kości. Jest to konsekwencją obecności schorzeń przyzębia, wad zgryzu lub psucia się zębów poprzez erozję lub abrazję. Korzenie są w takiej sytuacji słabe i z tego powodu są bardziej narażone na urazy. Złamanie pionowe może pojawić się także w skutek powikłań leczenia kanałowego i często dotyczy trzonowych zębów w szczęce i przedtrzonowców – w górnej.
Stwierdzenie pionowego złamania nie należy do łatwych. Bywa tak, że nawet RTG nie pokazuje idealnie miejsca pęknięcia, ze względu na co ciężko zauważyć problem. Oczywiście dentysta ma za zadanie, sformułować zgodną diagnozę oraz odpowiednio zaradzić na problem. Świadczyć o tym, że problemem jest pionowe złamanie może ostry ból pochodzący od zimna i ciepła lub siły nacisku podczas gryzienia. Bagatelizowanie złamania może objawić się powstaniem przetoki.
Leczenie stomatologiczne tego problemu należy do skomplikowanych oraz zazwyczaj kończy się ekstrakcją zęba. Najważniejszym etapem jest właściwa ocena, dzięki czemu dentysta będzie świadom, jaką metodą może na to zaradzić. Najlepiej także skupić się na zapobieganiu wystąpienia takiego złamania. W tej sytuacji o wiele prościej przeciwdziałać, usuwając choroby przyzębia oraz dbając o higienę, niż leczyć nie usuwając zęba. W trakcie leczenia kanałowego pod mikroskopem dentysta endodonta robi co w jego mocy, by nie dopuścić do powikłań.