Od zdrowia dziąseł zależne jest to, czy nasze zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła to również istotny element w trakcie gryzienia jedzenia. Na skutek chorób dziąseł, zęby stają się mniej wytrzymałe, z uwagi na co mogą pojawiać się trudności z gryzieniem. Przyczyn problemów z dziąsłami jest wiele, ze względu na to dentyści zwracają uwagę na to, w jaki sposób się o nie troszczymy.
Fundamentalnym źródłem problemów dziąseł jest nieprawidłowa higiena zębów. Niedokładne lub niezbyt częste mycie zębów oznacza, że zbierają się resztki pokarmów. To wiedzie do następnego kłopotu, to jest powstawania kamienia nazębnego. Według stomatologów przyczyną chorób dziąseł są także wady zgryzu, przez jakie niełatwo myć zęby. Choroby dziąseł tworzą się ze względu na wystąpienie mechanicznych urazów. Np. od niedobrego mycia lub korzystania z źle dobranej protezy. To może prowadzić do recesji (osuwania się) dziąseł i dalszych problemów, jakie naprawią tylko trudniejsze zabiegi stomatologiczne.
Pierwszym symptomem stanów zapalnych w dziąsłach są ból, zaczerwienienie, a także krwawienie podczas mycia. Pojawia się również nadwrażliwość na ciepło, zimno lub słodki smak. Da się jednak wzmocnić dziąsła poprzez masowanie dentystycznymi miękkimi szczoteczkami z gumy, stosować żele przeciwzapalne lub skorzystać z kojących ziołowych naparów. Należy często odwiedzać klinikę stomatologiczną, dzięki czemu ciągle będzie mógł sprawdzać zdrowie dziąseł.