Usunięcie zęba równa się z potrzebą jego odbudowy, by nie doszło do kolejnych zmartwień. Przyległe zęby i zęby przeciwstawne potrzebują podparcia, inaczej one też mogą zacząć się chwiać, a nawet wypadać. Z uwagi na to zalecane jest szybko uzupełnić brak. Jednym z najczęściej stosowanych w gabinetach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. Aby móc założyć most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż mieścić się zęby, które staną się oparciem dla filarów mostu. Ten typ wypełnienia może więc być używany kiedy przerwa mieści się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Wielkim atutem tego wyjścia jest to, że da się w ten sposób wymienić do nawet 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, z uwagi na co są o wiele bardziej komfortowe w porównaniu do protez ruchomych. Chociaż wielu pacjentów boi się resztek pokarmów przenikających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że właściwie dostosowany most na to nie pozwala i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto wziąć pod uwagę kupno mostu protetycznego, dlatego że jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.
Rodzaje i budowa mostów protetycznych
Most protetyczny odznacza się wyjątkowo prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, które zakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, co zastępuje brak zęba. Istnieją dwa typy mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny zakłada się na specjalnie graniczące zęby, ewentualnie bywa również tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty stomatologiczne. Taki typ mostu jest niezwykle trwały oraz używany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają jednak miejsca, w jakich koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Taka technika jest niezbyt często używana, dlatego że jest mniej trwała i da się nią uzupełnić tylko jeden ząb.
Przeważnie mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z paru oddzielnych materiałów. Całkiem estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – zwykle ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Mniej trwałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z którego przygotowywane są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.
Most protetyczny – wskazania
Przygotowanie mostu protetycznego polecane jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby trwale uzupełnić przerwę po utracie zęba lub zębów, jednak nie chcą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby zamaskować widoczną przerwę oraz zatrzymać pogłębiające się przemieszczanie się zębów pobocznych i ograniczyć utratę kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na stan jamy ustnej, ale również sam prezencję twarzy, jaka może z tego względu wyglądać starzej. Uzupełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym oznacza, że odzyskujemy właściwy podział sił w ciągu żucia i odpowiednie funkcje oraz budowę zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł ze względu na odkładające się w przerwie pozostałości pokarmu. Podstawowym dla pacjentów wskazaniem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić, żeby stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest właściwa ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.
Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?
Bazowym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza oraz badania, które pozwolą dentyście uznać, czy zastosowanie mostu protetycznego jest możliwe, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli stomatolog nie dopatrzy się żadnych przeszkód, będzie mógł przejść do działania. Gdy według planu podstawami mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przygotować. W tym celu stomatolog musi trochę je oszlifować, żeby następnie możliwe było idealne dopasowanie mostu. Mimo niepokoju wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, dlatego że zachodzi w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, jak dużą część zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie potrzebny przy oparciu mostu na implantach. Gdy zęby będą już oszlifowane, następnym etapem wykonania mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk stworzy doskonale dopasowany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, którego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy finalnie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie aplikuje na stałe.
Zalety mostów protetycznych
Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz estetyka. Dzięki nim możemy zastąpić kilka zębów na raz oraz odzyskujemy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu i zupełny komfort.