Czystość jamy ustnej to głównie skrupulatne szorowanie zębów z resztek jedzenia. Nie można jednak lekceważyć tego, że bakterie gromadzą się zarówno na powierzchni zębów, ale także wszędzie w jamie ustnej. Samo szczotkowanie zębów nie eliminuje zatem stu procent bakterii. Z uwagi na formę języka, bakterie łatwo się na nim odkładają. Dlatego stomatolodzy powtarzają, że chcąc dobrze troszczyć się o jamę ustną, trzeba regularnie czyścić również język. Wszystko dlatego, że gdy bakterie stale znajdują się w jamie ustnej wywołują problemy z higieną zębów.
Niekiedy szczoteczki do zębów zaopatrzone są w specjalne gumowe fragmenty zalecane do czyszczenia języka. Fragment szczoteczek, który odpowiada za czyszczenie języka pojawia się i w przypadku szczoteczek sonicznych do zębów (dla przykładu w postaci specjalnej końcówki), jak i w przypadku nieelektrycznych szczoteczek. Do czyszczenia języka stomatolodzy zalecają dostępne w aptekach i drogeriach specjalne czyściki lub skrobaczki, przeważnie stworzone z gumy, które skutecznie eliminują bakterie z powierzchni języka.
Metoda czyszczenia języka okazuje się całkiem łatwa. Wystarczy wykonywać okrężne ruchy oraz z prawa na lewo tak, by absolutnie wyeliminować bakterie. Do tego można także posłużyć się pastą do zębów, a pełen wynik najlepiej poprawić płukanką do jamy ustnej. Takie kroki skutecznie czyszczą zęby, dziąsła i język z bakterii i są doskonałym elementem higieny. Dla utrzymania pełnej higieny warto przeprowadzać częste przeglądy u dentysty.