Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to przypadek szczególny, z którym powinno udać się do stomatologa. Bezzębie wywołuje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale również negatywnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Wskazane w tej sytuacji leczenie protetyczne przywraca funkcje jamy ustnej oraz umiejętność prawidłowej artykulacji głosek (eliminuje seplenienie). Jaką techniką odbudować z powrotem piękno uśmiechu oraz zdrowie?
W dziale protetyki stomatolodzy mają dostępnych kilka sposobów, choć obecnie zazwyczaj wybieranymi metodami są implanty lub założenie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż te metody nieźle eliminują bezzębie, mają zarówno minusy i plusy. Czasami korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. niewłaściwe warunki budowy szczęki. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat należy je wymienić, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak na początku.
Aplikacja implantów zębów z kolei zabiera większą ilość czasu, ale efekt jest długotrwały, bo dzięki prawidłowej pielęgnacji, może przetrwać do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie zajmujące więcej czasu ze względu na potrzebę włożenia implantu w kości żuchwy lub szczęki. Implant przed zasadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.
Decydując pomiędzy implantami, a całkowitą protezą warto wziąć pod uwagę komfort.