Leczenie kanałowe uznawane za jedno z najbardziej skomplikowanych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, wymaga doskonałego sprzętu i wykształconego chirurga szczękowego. O tym, że łatwiejsze leczenie zachowawcze nie wystarczy, może informować silny ból zęba, zmiana jego koloru, przesadna wrażliwość albo obrzęk czy stan zapalny. W przypadku występowania sygnałów, powinno się bezzwłocznie pójść do dentysty, by mógł zadecydować, który sposób leczenia będzie właściwy. Często bywa tak, że leczenie kanałowe to jedyny ratunek dla silnie zniszczonego zęba.
Stomatolog endodonta, jaki podejmuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, za pomocą którego zabieg jest w pełni dokładny. Dzięki użyciu mikroskopu lekarz endodonta może starannie zobaczyć zniszczoną przez bakterie miazgę zęba oraz zdecydować, jaką część zęba trzeba wyleczyć.
W przypadku, gdy choroba jest zaawansowana, dobrze pomyśleć o zgłoszeniu się do leczenia kanałowego. W przeciwnym razie jedynym sposobem będzie całkowite usunięcie zęba. Lukę po wyrwanym zębie należy niezwłocznie uzupełnić, by zmniejszyć ryzyko następnych dolegliwości jamy ustnej. To niestety pociąga za sobą nowe wydatki – przez konieczność zastosowania protezy albo zaaplikowania implantu.
Leczenia kanałowego nie powinno się bać, dlatego że odbywa się pod efektywnym miejscowym znieczuleniem.