Leczenie zachowawcze, to jedno z najczęstszych zadań stomatologa, chociaż wywołuje dużo strachu wśród pacjentów, wcale nie jest tak przerażające. Jego podstawowym zadaniem jest diagnoza i leczenie ubytków powstałych na skutek próchnicy oraz chorób przyzębia i zębów. Mimo dużego zastosowania, samo leczenie zachowawcze nie jest wymagającym ani bolącym procesem. Dzięki subtelnym technikom i delikatności pracy stomatologa, zabieg jest całkowicie komfortowy.
W gabinetach stomatologicznych wszelkie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są z użyciem znieczulenia miejscowego. To oznacza, że leczenie zębów nie boli i jest w absolutnie komfortowe dla pacjenta. Po zastosowaniu znieczulenia pacjent może w pełni rozluźnić się na czas zabiegu. W ciągu właściwego przebiegu leczenia, stomatolog usuwa osady, leczy, po czym odtwarza kształt i kolor zęba. W końcowej fazie odtworzony ząb musi pasować do reszty, dlatego stomatolog dostosowuje jego kształt. Dzięki temu zostaje utrzymany dobry kontakt wszystkich zębów.
Leczenie zachowawcze gwarantuje pacjentowi, że jego zęby pozostaną zdrowe, a wszelkie zmiany próchnicze będą usunięte. Regularne kontrole i dbałość o zdrowie jamy ustnej eliminują bóle oraz problemy powstające na skutek rozwoju nieleczonych chorób.