Szkliwo zębów uznawane za podstawową ochronę zębów, dlatego powinno się o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o całą jamę ustną. Przerwanie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, np. obniżenie ich linii (inaczej recesja) mogą skutkować wystąpieniem bólu oraz schorzeń zębów. Żeby uniknąć zepsucia szkliwa zębów warto stosować się paru zasad. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze stomatologiem.
Przede wszystkim na początek warto skupić się na swojej diecie. Kwasy i bakterie pochodzące ze zjadania pokarmów mogą negatywnie wpływać oraz rozpoczynać psucie się szkliwa. Najlepiej przede wszystkim unikać ogólnodostępnych słodkości oraz gazowanych napojów. Stomatolodzy kładą także sporo nacisku na przyjmowanie wapnia i fluoru. Wapń jest dobry dla organizmu, a fluor umacnia zęby, ale sytuacji brania za dużych dawek takich składników może spowodować kłopoty. Ujemny wpływ na zdrowie szkliwa ma też ścieranie. Dlatego też nie powinno się używać za długo past wybielających (z dużym współczynnikiem RDA).
Dużą ostrożnością powinno wykazać się również biorąc pod uwagę oczyszczanie zębów z resztek jedzenia. Zaniechanie higieny oraz odkładanie się nazębnego kamienia, niszczy szkliwo i powoduje choroby zębów i dziąseł. Trzeba też poznać odpowiednią technikę szorowania zębów, z tego powodu, że za mocne lub nieodpowiednie czyszczenie może osuwać dziąsła oraz ścierać szkliwo. Technikę poprawnego szczotkowania oraz korzystania z nici można poznać w klinice dentystycznej.