Leczenie ortodontyczne z reguły wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Korzystanie z aparatu ortodontycznego, chociaż daje niezwykłe rezultaty, nie jest ostatnim przyrządem, eliminowania wad zgryzu oraz wyrównywania uśmiechu. Dla pełnego rezultatu, z reguły po przeprowadzeniu leczenia aparatem ortodontycznym, zakłada się tak zwany aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego podstawowym przeznaczeniem jest podtrzymanie wyników utworzonych przez wcześniej noszony aparat na zęby. Zdarza się, że część zębów może przenosić się z powrotem na wcześniejsze złe położenia, dlatego, żeby zapobiec temu procesowi, warto zastosować aparat retencyjny.
O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, decyduje ortodonta. Z reguły jest to nie mniej niż połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, ale zdarza się także tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami dożywotnio. Na ponowne przenoszenie się zębów zwykle wpływa wiele okoliczności np. wiek oraz związane z tym wyrastanie nowych zębów u młodszych pacjentów.
Zastosowanie aparatu retencyjnego daje pewność, że wynik leczenia ortodontycznego będzie stały, a skorygowane zęby, zostaną na właściwych miejscach. Pacjenci, którzy używają retainera, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni pamiętać o szczególnej oraz solidnej pielęgnacji jamy ustnej. Równie ważna jest systematyczna opieka oraz konsultacja ortodonty.