Niezależnie od tego, jak dobrze proteza zębowa ruchoma była dostosowana do jamy ustnej pacjenta, jest wiele czynników, które sprawiają, że z protezami zębowymi nie wolno spać. Jedną z bazowych przyczyn, dla jakich należy ściągać protezę na noc, jest to, że odkładają się na niej szkodliwe bakterie. Opinie stomatologów są równoznaczne. Aby proteza służyła poprawnie, powinno się ją często myć i dbać. Czyszczenie jamy ustnej i skrupulatne oczyszczanie protezy ma znaczący wpływ na hamowanie rozwoju bakterii i zachowywanie zdrowia.
Co ważne, używając ruchomej protezy, jesteśmy narażeni na obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą powodować nawet zapalne stany dziąseł, z tego względu warto wyznaczyć czas na odprężenie błonom śluzowym nocą. Dodatkowym ważnym powodem decydującym o tym, że należy zdejmować protezę przed snem jest możliwość zadławienia. W czasie snu, nie jesteśmy świadomi naszych reakcji, co może skutkować uszkodzeniem lub nawet połamaniem protezy i zadławieniem.
W sytuacji, gdy nie jest się pewnym jak powinno się obchodzić się z protezą, warto przedyskutować swoje obawy ze stomatologiem. Trzeba pamiętać, że poprawna pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w dobrym stanie na dłużej. Zębowe protezy zazwyczaj służą przez 5-7 lat. Po tym czasie niszczą się i powinno się wymienić je na nowe, by mieć pewność, że są odpowiednio dostosowane.